← Všechna představení

SAMETOVÁ SIMULACE: Tribuna

1. část projektu Sametová simulace

Prostorová zážitková instalace s projekcemi a zvukem simulující návštěvníkům pocity účastníků na největších revolučních demonstracích v listopadu 1989 na Letenské pláni. Zatím nikdy se od té doby nestalo, aby statisícový dav spontánně a v takové míře reagoval na dění na tribuně a vytvářel živý dialog s řečníky. Přijďte tyto momenty okusit a zjistit, zda by vás situace také strhla k reakci. Je vůbec možné po 30 letech takové pocity vyvolat?

Instalaci budou doplňovat také dílny a grafické workshopy ve foyer divadla spolu s dalšími aktivitami srovnávající listopadový éthos se současností a pokusí se najít rozdíly, které jsou typické pro demonstrace Sametové revoluce a těmi dnešními.

Místo konání: Divadlo Archa

Termín konání: 26. a 27. 11. 2019

Délka instalace: 60 minut

Tribuna je pro vás otevřená 26. a 27. 11. vždy od 15:00 do 20:00 hod. Sestup do historického roku 1989 je možný v každou celou hodinu. Poslední návštěva začne ve 20:00 hod. Na každý vstup v konkrétní hodinu je potřeba mít samostatnou vstupenku.

Inscenační projekt Sametová simulace vznikl v koprodukci VOSTO5, Divadla Archa, Činohry Národního divadla, 8lidí a Národního muzea. Měl tři části kopírující průběh tehdejších událostí na třech úrovních (demonstrace – TRIBUNA, parlament – FEDERÁL, jednání oficiální moci a opozice – KABINET) a proběhl od 26. listopadu do 1. prosince 2019.

Hlavním cílem trojdílného projektu Sametová simulace je rekonstrukce událostí konce roku 1989 v Československu – simulace tehdejšího „boje o demokracii“. TRIBUNA mapuje tlak široké veřejnosti na ulicích a zpracovává audiovizuální materiály z masových demonstrací, které vyvrcholily na Letenské pláni. FEDERÁL pracuje s archivními záznamy z jednání tehdejšího parlamentu – Federálního shromáždění – a sleduje sametovou revoluci perspektivou vrcholného orgánu tehdejší státní moci. KABINET zpracovává přepisy série uzavřených kabinetních vyjednávání mezi zástupci tehdejšího Občanského fóra v čele s pozdějším prezidentem Václavem Havlem a komunistické moci v čele s předsedou vlády Ladislavem Adamcem.

Umělecká supervize projektu Sametová simulace
Jiří Havelka
Producent projektu Sametová simulace
Petr Prokop
Dramaturgie a koncept (Tribuna)
Ondřej Cihlář
Výtvarníci
Jan Brejcha a Mikoláš Zika (Tabula Rasa)
Sound design
Martin Tvrdý
Spolupráce na videoprojekcích
Martin Bražina
Produkce
Sára Pospíšilová, Denisa Sedláčková
Hlas průvodce
Ondřej Bauer