← All performances

The Fellowship of the Owners

"WE ARE ADULTS!"

 Recenze

Jana Machalická – Lidové noviny:

“Schůze postupně nabývá obludných rozměrů, absurdita se překlopí do chaosu. Nikdo se neshodne s nikým, všichni si jdou po krku, urážejí se, na povrch vyplouvají různé hříchy, postavy dobrovolně provádějí duševní striptýz, a ještě se u toho tváří vítězně.”

“Havelkovo Společenstvo vlastníků ovšem není jen zábavná přehlídka neskonalé hlouposti a ztráty soudnosti, nabízí obecnější výpověď o stavu společnosti.”

Jan H. Vitvar – Respekt:

“Osobně musím z festivalu vyzdvihnout hlavně novinku divadla Vosto5 Společenstvo vlastníků. Nejsem (a nic nenasvědčuje tomu, že bych v dohledné době měl být) vlastníkem bytové jednotky. A během té hodiny a půl jsem za to byl poprvé rád. Kdo z vás viděl od Vosto5 Dechovku, tak tahle hra navazuje na její nesilnější okamžik, kdy diváka uvádí do živelné kolektivní debaty, jež se časem proměňuje v nesmlouvavou hádku, při které se odkrývají nejhorší vlastnosti všech zúčastněných. Publikum se během toho dost nasmálo, leč nejen z mé tváře bylo při odchodu znát, jak moc je tahle zpráva o našem českém společenstvu přesná a tvrdá, ať už něco vlastníme, či ne. Dá se očekávat, že jedno z nejsilnějších představení své historie bude Vosto5 hrát i po skončení festivalu v jiných prostorech. Aspoň doufejme.”

Milan Tesař – Reflex:   5*

“Ukazuje se, že “rekonstrukce” takové schůze tvoří dokonalý půdorys pro dramatickou situaci, kabinetní ukázku chování současné české společnosti v kapce vody. Fyzicky nevolno se pozorovateli té devadesátiminutové řežby, toho vyzvracení až k podstatě, dělá hlavně proto, že jeho osobní zkušenost je dokonale stejná.” 

Vladimír Mikulka – Nadivadlo:

“Představení je to nefalšovaně zábavné, s přesně odpozorovanými a dobře zahranými typy, vyfutrované řadou hezkých postřehů a záplavou třaskavých hlášek. … Neméně podstatné je však i to, že všichni schůzující tu mají vcelku zřetelné (nikoli však násilně tlačené) symbolické společenské role, od napůl tupých a napůl mazaných starých struktur, přes frustrované slušňáky až po bezostyšné dravce.”

Tomáš Šťástka – iDnes.cz:

“Souboru okolo režiséra Jiřího Havelky, známého specifickým humorem, se povedlo trefně popsat jeden fenomén všedního života.”

Ester Žantovská – Svět a divadlo 03/2018:

“Už během prvních vteřin se ukazuje, jak podstatné bylo správně namíchat sousedský “guláš”. Za prvé kvůli udržení “dokumentární” roviny (příliš provařené obličeje by tu zdaleka tak neobstály) a za druhé kvůli předvedení co nejširší škály typů, povah, osobnostních nešvarů i  frustrací, jejichž vyhřeznutí tenhle mikrosouboj o moc i vlastní důležitost dává ideální prostor.” 

An unrelenting struggle between impassioned egos for a dominant position on the social stage in an original project by Vosto5. The dramatic format is based on the structure of the classic condo board meeting.

The production is built around a typical condo board meeting, i.e. an association of apartment unit owners, thousands of which take place every year. All of the participants are apartment owners, which gives them the right to make decisions about how the building’s common spaces are used with the authority and sense of security that their property grants them. These several square metres of personal ownership therefore provide them with a simple quantity – power. Power which they otherwise cannot demonstrate and fully express anywhere else but here, at the meeting of the condo board.

Length: 85 minutes

Premiere: 7 October 2017 at the Kasárna Karlín in Prague as part of the 4+4 Days in Motion Festival

CREATED, WRITTEN AND DIRECTED BY
Jiří Havelka
Producer
Petr Prokop a Vosto5
Co-producer
Čtyři dny
Dramaturgy
Martina Sľúková
Sets
Antonín Šilar
Costumes
Andrea Králová
Executive Producer
Denisa Sedláčková
PERFORMERS
Petr Kavan, Andrej Polák, Renata Prokopová, Hana Müllerová, Ondřej Bauer, Lenka Loubalová, Halka Je. Třešňáková, Petr Prokop, Ondřej Cihlář, David Dvořák, Zdeněk Pecha, Anna Kotlíková, Patrik Holubář, Jiří Pěkný, Franta a Eda Prokopovi